Wystawa- o co w tym w ogóle chodzi?

Wiele razy dostajemy pytania, o co chodzi z tymi wystawami. Po co tam jeździmy i dlaczego jeszcze za to płacimy, skoro to my pokazujemy swoje koty?

W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie wystaw- co oznaczają, jakie zdobywa się tytuły, o co chodzi z tymi BOSami, BOBami itd. Zapraszamy do lektury!

Na świecie jest wiele organizacji, które zajmują się zjednaczaniem wszystkich miłośników kotów, między innymi: WCF (World Cat Federation), FIFe (Federation Internationale Féline), CFA (Cat Fanciers’ Association), TICA (The International Cat Association). Wszystkie różnią się między sobą poglądami, tytułami i szybkością zatwierdzania nowych ras i ich odmian.

Świat kocich wystaw jest niesamowitą mieszanką różnych klas, ras, wielu etapów osiągania tytułów oraz różnorodności nagród. Tym, co się ocenia, jest „odległość” kota od opisanego ideału, który bywa określany jako standard rasy- kota „idealnego” w swojej klasie, płci, kolorze i maści. Gdyby nie kocie wystawy, to nie byłoby takiego miejsca, gdzie zostałby nagrodzony ogromny (uwieżcie!) wysiłek hodowców w kreowaniu i uszlachetnianiu kotów rasowych.

Aby kot w ogóle mógł jeździć na wystawy, trzeba zapisać się do jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota (hodowlę). Zarejestrowanego kota, który musi mieć minimum 3 miesiące zgłasza się na wystawę przesyłając organizatorom wypełnione na specjalnym formularzu i potwierdzone stemplem przez macierzysty Klub zgłoszenie. Skąd wziąć taki druk? Zawsze jest on dostępny na stronie organizatora wystawy. Formy dostarczenia takiego dokumentu są różne- może być listownie lub on-line. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem lub na miejscu (jednak zależy to od ilości miejsc i osób zgłoszonych na wystawę- czasem organizatorzy decydują się tylko i wyłącznie na płatność przelewem). Średni koszt uczestnictwa kota w wystawie waha się od 100-300zł.

Warunki jakie muszą spełniać koty: muszą być zdrowe, czyste i zadbane, przygotowane do wystawy oraz posiadać szczepienia na choroby wirusowe kotów (kocie katary i pan leukopenia) ważne nie dłużej, niż 2 lata (730 dni). Szczepienia na wściekliznę wymagane jest dla kotów przyjeżdżających z zagranicy. Przy kontroli weterynaryjnej obowiązuje okazanie książeczki szczepień lub paszportu kota oraz zaświadczenie weterynaryjne kota wystawione na 3-1 dni przed wystawą. Zaświadczenia zawsze są sprawdzane w oba dni wystawy. Koty muszą mieć także przycięte pazurki, posiadać identyfikację (CZIP). (Informacje ze strony www.pzf.pl ).

Od organizatorów dostajemy kopertę z katalogiem kotów biorących udział w wystawie, numerkami oraz znaczek, który pozwoli nam na swobodne poruszanie się przy wejściu i wyjściu z hali. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie danych zawartych w katalogu, tzn.: imię kota, płeć, datę urodzenia, kolor, klasę wystawową. Jeśli nastąpiła jakaś pomyłka, trzeba zgłosić to do sekretariatu przed rozpoczęciem wystawy.

Kiedy mamy już za sobą kontrolę weterynaryjną i odebraliśmy dokumenty, udajemy się na salę na której stoją puste klatki wystawowe. Często (ale nie zawsze) są one już ponumerowane przez organizatorów. Teraz zostaje tylko przygotowanie klatki, tak, żeby kot czuł się w niej dobrze.

Przechodzimy już do wystawy. Mamy pięć klas wystawowych:

  1. Klasa kotów hodowlanych
  2. Klasa kotów kastratów
  3. Klasa Młodzieży – wiek 3-6 miesięcy i 6-10 miesięcy
  4. Klasa weteranów – wiek kotów > 8 lat

Wykaz kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszany przed rozpoczęciem wystawy przy stolikach sędziów. Trzeba poszukać, kto sędziuje koty w danej kategorii, klasie i w kolorze. Ocenę zaczyna się od kotów w najwyższej klasie- najpierw dorosłe, potem młodzież i maluchy. Kiedy przyjdzie kolej oceniania naszego kota, steward przez mikrofon wywołuje nasz numer (lub jest on wyświetlany na specjalnych tabliczkach). Kota do oceny przynosi właściciel i to on prezentuje do sędziemu. Ocena odbywa się na stoliku, ważne jest, aby zwierzę było spokojne, dało się obejrzeć i ładnie się prezentowało.  Koty są oceniane na podstawie standardu rasy wyznaczonej przez organizację, która organizuje daną wystawę. Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty ocen (certyfikatu). Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę i ewentualną nominację do Best In Show. Co najważniejsze- ocena sędziego jest NIEPODWAŻALNA i nie podlega dyskusji.

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

EX– ocena doskonała
SG/VG– ocena bardzo dobra
G– ocena dobra
Lokaty 1,2,3,4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w jednej odmianie barwnej, klasie i tej samej płci bez względu na ocenę.

O certyfikaty koty rywalizują w swoich grupach kolorystycznych i klasach. Przyznawane są oddzielnie kotkom i kocurom. Koty oceniane są w różnych klasach. Tylko jeden najlepszy kot dorosły i kotka w danej klasie może uzyskać ocenę doskonałą z pierwszą lokatą (EX1).  Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia wybiera najlepszego kota i przyznaje mu tytuł Best In Variety (BIV), czyli najlepszego w kolorze lub rasie, bardzo ceniony przez hodowców. Wybór kotów do finału Best In Show jest nieco bardziej skomplikowany. Odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów w danej kategorii.  Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem. Może się więc zdarzyć, że kota trzeba będzie nosić do sędziego 3 razy, dlatego trzeba dość uważnie słuchać komunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota przed sędziów.

Po nominacjach następuje przerwa (około godziny), podczas której sędziowie udają się na obiad. Po niej odbywa się finał czyli Best In Show. Każdy klub ma inne zasady, czasami koty przynosi i prezentuje właściciel, czasami koty wkładane są do klatek i prezentowane przez stewardów. W danej kategorii konkurują ze sobą koty różnych ras. Zespół sędziów wybiera najlepszych przedstawicieli grupy (kotki, kocury, młodzież 6-10, kociaki 3-6, mioty, kastraty i weterany), które otrzymują tytuł Best In Show. Potem najlepsze koty danej kategorii walczą między sobą o tytuł Best of Best (BOB)- najlepsze koty wystawy.

 

Karty ocen i dyplomy wydawane są pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić czy nie ma żadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu do organizatora, bo po wystawie będzie już za późno.

Klasy wystawowe:

Champion (CH)

International Champion (IC)

Grand International Champion (GIC)

Supreme Champion (SC)

World Winner (WW)

Ponadto, na wystawie koty otrzymuja oceny w danej klasie lub kolorze, nominacje do BISu (czyli show w którym biorą udział koty najlepsze z najlepszych na danej wystawie):

EX1 – otrzymuje najlepszy kot z danej grupy.

BIV – ten tytuł otrzymuje najlepszy kot w kolorze. Aby doszło do takiego wyboru muszą być minimum trzy koty z tej samej grupy kolorystycznej. Tytuł ten jest bardzo ceniony przez hodowców.

NOM BIS – oznaczana jako NOM. Nominację otrzymuje najlepszy kot z danej grupy i kategorii. I tak dorosły kocur z kategorii II jest porównywany z innymi kocurami tej kategorii. Sędzia wybiera najlepszego i jego nominuje.

BOS – (Best Opposite Sex) otrzymuje najlepszy kot danej płci w danej kategorii w Best in Show.

BIS – (Best In Show) otrzymuje najlepszy kot danej kategorii.

BOB – (Best of Best) ten tytuł otrzymuje najlepszy kot ze wszystkich kategorii, czyli najpiękniejszy kot wystawy.

Dzięki odpowiedniej ilości wygranych na wystawach, oprócz podstawowych tytułów (CH, IC, GIC oraz EC) kot może otrzymać także następujące tytuły:

JW czyli Junior Winer: Ten tytuł może otrzymać wyłącznie kociak do 10 miesiąca, który wygrał w swojej klasie 5 wystaw.

DM czyli Distinguished Merit: Ten tytuł może otrzymać wyłącznie: kotka, która urodziła 5 kotków, które zdobyły tytuł IC lub IP lub kocur który spłodził 10 kotków, które zdobyły tytuł IC lub IP.

DSM czyli Distinguished Show Merit: Ten tytuł otrzymuje kot, który w minimum dwa lata i jeden dzień zdobył 10 tytułów BOS lub BIS.

DVM czyli Distinguished Variety Merit: Ten tytuł istnieje od 1 stycznia 2008 i otrzymuje go kot, który zdobył 10 tytułów BIV w przeciągu minimum 2 lat i 1 dnia.

WW czyli World Winner: to tytuł przyznawany raz do roku na wystawie światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − = 8